top of page
  • uegitim

DOWN SENDROMU

Güncelleme tarihi: 6 Eki 2021

Down sendromu bebekteki 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Gebelik sırasında yapılan rutin testler ve doğum sırasında tespit edilebilir. 35 yaş üstü kadınlarda Down Sendromlu ve diğer kromozom anomalileri riski fazladır. Nedeni henüz tespit edilemeyen bu genetik farklılık, tipik bir yüz siması, badem biçimli göz, düşük kas yoğunluğu, sarkık dil, el ayasında yarık, ayak başparmağı ile ikinci parmak arasında genişlik gibi tipik belirtilerin bazen bir arada bazen de birkaçının görülmesi ile kendini gösteriyor.


Belirtiler

Down sendromunun belirtileri kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Genellikle fiziksel, bilişsel ve davranışsal belirtilere neden olur.

Down Sendromunun fiziksel belirtiler;


Küçük eller ve ayaklar, yaşıtlara oranla daha kısa boy, zayıf kas tonu, avuç içlerinde tek bir enine çizgi, ayakta 1. ve 2. parmaklar arasındaki mesafe ise normalden fazla olması

Down Sendromu’nda görülen bilişsel ve davranışsal belirtiler;

Konuşma ve dil gelişiminde gecikmeler, emekleme ve yürüme becerilerinde gecikme, dikkat sorunları, uyku zorlukları, inatçılık ve öfke nöbeti, tuvalet eğitiminde gecikme

Ailelerin çocukları için yapacağı en faydalı eylem yıllık takiplerini düzenli yaptırmaları, onun eğitim hayatına ve sosyal hayata katılımını sağlamalarıdır.Bu sayede, hayatın getirdiklerini yaşıtlarının gerisinde izleyen ve diğer insanların onları farklı algılamalarını da aşmak zorunda kalan Down Sendromlu çocuklar, üretken ve dolu bir hayat yaşayabilir.


Down Sendromlu birey, doğumdan başlayarak mevcut potansiyelini ortaya çıkarabilmesini sağlayacak, onu hayata hazırlayacak özel desteğe gereksinim duyar. Ailelerin ve bu bireylerle ilgilenen uzmanların mümkün olan en erken zamanda bu desteği başlatmaları ve devamını sağlamaları önemlidir.

  • Çocuğun gelişimini, zihinsel ve motor becerilerini, sağlık risklerini ve aşılarının takibi için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı takibi

  • Doğum sırasında ya da sonrasında ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının takibi için branş uzmanları (Örneğin, kardiyolog, endokrinolog, çocuk genetik uzmanı, KBB ve göz doktorları)

  • Konuşma becerilerini geliştirmek için dil ve konuşma terapisi

  • Kasları güçlendirmek ve motor becerileri geliştirmek amacıyla fizik tedavi

  • Motor becerileri iyileştirmek ve günlük yaşamdaki işleri kolaylaştırmak için ergoterapi

  • Down sendromuna eşlik edebilecek duygusal zorlukları yönetmeye yardımcı olmak için davranışsal terapi desteği alınması önerilir.

Down sendromu bir bozukluk değil farklılıktır!28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page