top of page
  • uegitim

DUYU BÜTÜNLEME TERAPİSİ

Güncelleme tarihi: 6 Eki 2021

Dünyayı nasıl algıladığımıza ve nasıl davranacağımıza duyu bütünleme sürecimizin ardından karar veririz.

Duyu bütünleme;

  • Çevreden gelen uyaranların duyusal organlarımız tarafından algılanması-“Elim bir yere dokunuyor ve dokunduğum şey sıcak.”

  • Merkezi sinir sisteminde bu bilgilerin işlemlenmesi- “Elim yanabilir.”

  • Bu bilgilere uygun bir cevabın oluşturulması- “Elimi çekmeliyim.”

  • Bu cevabın (fiziksel, sosyal, akademik ya da psikolojik cevap) harekete geçirilmesi- “Elini çeker.” aşamalarının tamamıdır.

Bu sebeple duyu bütünleme fiziksel, sosyal, psikolojik ve akademik gelişimde büyük oranda etkilidir.


Duyu Bütünleme Bozukluğu

Normal olarak algılanması gereken duyusal uyaranlara normalin üzerinde ya da normalin altında cevap vermek veya duyusal uyaran arayışı içinde olmakla gözlemlenen duyusal modülasyon problemi, duyusal uyaranları ayırt etme sorunu olarak gözlemlenen duyusal diskriminasyon problemi, ve duyusal sorunlardan kaynaklanan fiziksel-motor planlama ve koordinasyon problemleri olarak gözlemlenebilirler.

Herhangi bir aktiviteyi gerçekleştirecek çocuk; ne, nerede, ne kadar uzakta, ne hızda, ne yönde, sabit mi, hareketli mi gibi soruların cevabını bilmek durumundadır. Bu sorunların herhangi birini cevaplamasına engel olacak duyu bütünleme bozukluğu çocuğun aktiviteyi gerçekleştirmesini zorlaştırır

Duyu bütünleme terapisinde; çocukların yaşadıkları duyusal tecrübelerin nörofizyolojik adaptasyonu, çocuğun duruma ve bağlama uyumlu yanıt açığa çıkarması sağlanır. Bu sayede terapinin etkisi, çocuğun çevresiyle olan sosyal, duygusal ve fiziksel etkileşimine olumlu yansır. Terapide kişinin vücudu ve çevresinden aldığı duyu bilgileri beyinde bilginin kavranması, yorumlanması ve bütünleştirilmesi işlemlerinden geçerek, ortaya çıkan duyusal bilginin kullanılarak organize bir cevap açığa çıkarılması sağlanır. Böylece çocuk dış dünyadan gelen duyu bilgilerine uyum sağlar. Duyu bütünleme terapisi, hayatlarına tamamen oyunlarla süslenmiş ve eğlenceli hale getirilmiş özel yöntemlerle girerek sorunlarına çözüm oluyor.


19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page